E-postabaskıheyecanFacebookRedditGoogle+
SPONSOR MESAJI

Karanlık madde hala fizikteki en utangaç parçacıktır. Yeni gözlemler, gökada kümesindeki (Abell 3827) karanlık maddenin tüm diğer madde türlerini inatçı bir şekilde görmezden geldiğini gösteriyor – kendisi de dahil olmak üzere, astronomlar 6 Nisan’da İngiltere’nin Liverpool kentindeki Avrupa Uzay ve Astronomi Haftası’nda bildirdiler.

Aynı zamanda arXiv.org adresinde online olarak yayınlanan araştırma, yıldızların , Dünya’dan yaklaşık 1,3 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan dört çarpışan gökada içeren Abell 3827’deki karanlık maddelerinden ayrıldığını daha önceki bir bulguyu reddetti (SN: 5/16/15, sf 10). O zaman, kozmolog Richard Massey ve meslektaşları karanlık maddenin, galaksinin gerisinde kalmış olabileceğini öne sürdüler çünkü standart bir teoriye göre, karanlık maddeden başka bir karanlık madde ile etkileşime giriyordu. Evrenin kütlesinin çoğunu oluşturan karanlık madde, yalnızca yerçekimi yoluyla olağan, görünür madde ile etkileştiği bilinmektedir.

Ancak Şili’deki Atacama Büyük Milimetre Dizisi ile yapılan son gözlemler, karanlık maddenin aslında tam olarak beklendiği gibi davrandığını gösteriyor.

İngiltere’deki Durham Üniversitesi’nden Massey, “Daha uzun süre baktık ve karanlık maddenin olması gereken yerde saklandığını gördük” diyor. “Bir dereceye kadar alçakgönüllü bir pasta yiyor.”

Massey, diğer galaksi kümelerinin, karanlık maddenin gecikme bulutlarını açığa çıkaracağını hâlâ olasıyor. Ekibi, SuperBIT adlı bir balon kaynaklı teleskop tasarladı. Bu film, yüzlerce galaksi kümesini karanlık maddeye zarar vermek için kontrol etmeyi umuyor.

Massey, “Sadece bu konuda utanç verici bir şekilde biliyoruz” diyor. “İleriye doğru bir adım atmaya devam ediyoruz ve kendimizi baştan aşağıya doğru bulmaya çalışıyoruz.”

E-postabaskıheyecanFacebookRedditGoogle+
SPONSOR MESAJI

Yeni bir 3 boyutlu yazıcı, bir kişinin cildine doğrudan elektriksel olarak iletken malzemenin hassas desenlerini çizerek, geçici, tattoolike elektronik cihazlar oluşturur.

Hareketsiz nesneler üzerinde malzemeyi katmanlamak için tasarlanan diğer 3-D yazıcıların aksine, yeni sistem hareketli bir baskı yüzeyini telafi etmek için bilgisayar görüşünü kullanır – demek, bir huzursuz elin sırt, araştırmacılar 6 Haziran raporu Advanced Materials .

Minneapolis’teki Minnesota Üniversitesi’nde bir mühendis olan Michael McAlpine ve meslektaşları, giyilebilir LED’ler oluşturmak için bu üç boyutlu 3 boyutlu yazıcıyı kullandılar. Yazıcı ilk olarak kullanıcının cildine önceden hazırlanmış bir LED ışık tutturdu, ardından mürekkebin elektrik akımı yapmasına izin veren gümüş pullarla bağlanmış bir polimer mürekkebi kullanarak ampulün etrafında bir devre çizdi.

Mürekkebin kuruması için 15 dakika bekledikten sonra, kullanıcı basılı devre üzerinde bir kablosuz güç vericisi tutarak LED’i yakabilir. McAlpine, gelecekteki vücut elektroniği 3 boyutlu baskılı pillerle güçlendirilebileceğini söylüyor. Araştırmacılar ayrıca, stres düzeylerini ölçmek için ter birikimini izlemek için kullanılabilecek nem sensörleri de yazdırdılar.

Giyilebilir cihazlar en az iki saat boyunca kalır, ancak kullanıcılar baskıları cımbızla soyup veya suyla yıkayarak bertaraf edebilirler. McAlpine’ın ekibi, kimyasal ve biyolojik ajan sensörleri veya güneş pillerini anında basmak için paketlerinde yaklaşık 1,4 kilogram ağırlığındaki kompakt 3-D yazıcıyı askerler ( SN Online: 4/5/18 ).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here