Füzyonun karanlık bir tarafı olabilir. Yeni bir çalışma, “karanlık füzyon” adı verilen karanlık bir varsayımsal sürecin kozmos boyunca gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Standart füzyon tipi, iki atom çekirdeği yeni bir element oluşturacak şekilde birleşir ve bu süreçte enerjiyi serbest bırakır. “Bu yüzden güneş parlıyor,” diyor Batavia, Fermilab’dan fizikçi Sam McDermott, Ill. Benzer bir süreç – karanlık füzyon – karanlık madde parçacıkları ile ortaya çıkabilir , McDermott 1 Haziran Fiziksel İnceleme Mektupları’nda yayınlanan bir makalede önerir .

Eğer fikir doğruysa, önerilen fenomen fizikçilerin karanlık maddeyle ilgili bir bilmeceyi çözmelerine yardımcı olabilir – zayıf bir şekilde anlaşılan ve gökadaların kitlesini çoğalttığına inanılan bir madde. Karanlık madde olmadan, bilim adamları gökadaların yıldızlarının yaptıkları gibi hareket ettiklerini açıklayamazlar. Ama karanlık maddenin galaksi merkezlerinde dağıldığına dair bazı gariplikler hala bir gizem.

Karanlık madde, sıradan maddeyle çok fazla etkileşmeyen, tekrarlayan parçacıklar, yıldızları, gezegenleri ve canlıları oluşturan şeylerden oluşmuş olarak düşünülür. Bu içe dönük doğa, esrarengiz parçacıkların tespit edilmesini çok zorlaştıran şeydir. Fakat karanlık madde tamamen antisosyal olmayabilir ( SN: 3/3/18, s. 8 ). “Karanlık madde parçacıkları neden birbirleriyle etkileşime girmedi? Irvine California Üniversitesi’nden fizikçi Manoj Kaplinghat, “Yapmayacaklarını söylemek için iyi bir sebep yok” diyor.

Bilim adamları, karanlık madde parçacıklarının birbirlerinden kopup gelebileceğini ileri sürdüler. Ancak yeni çalışma, bir adım daha ileri giderek, karanlık madde parçacıklarının çiftleşmesinin, proseste diğer bilinmeyen karanlık madde parçacıklarını oluşturduğunu öne sürüyordu.

Bu karanlık füzyon, gökada merkezlerinin yakınındaki karanlık maddenin neden beklenenden daha eşit dağıldığını açıklamaya yardımcı olabilir. Gökada formasyonunun bilgisayar simülasyonlarında, karanlık maddenin yoğunluğu bir galaksinin merkezinde bir cusp doğru keskin bir şekilde yükselir. Ama gerçekte, galaksiler, karanlık maddeyle eşit şekilde doldurulmuş bir çekirdeğe sahipler.

Bu simülasyonlar, karanlık madde parçacıklarının birbirleriyle etkileşmediğini varsayıyor. Fakat karanlık füzyon, parçacıkların nasıl davrandığını değiştirebilir ve onlara galaksinin yoğun cuspundaki tuzaktan kurtulmak için gerekli olan oomfu sağlayacak enerjiyi verir, böylece eşit olarak doldurulmuş bir çekirdek üretir.

“Bu etkileşimin içinden parçacıkları tekmeleyebilirsin, bu yüzden bu harika bir şey” diyor Columbus eyaletindeki Ohio State Üniversitesi’nden fizikçi Annika Peter. Ancak, diyor ki, karanlık füzyon partikülleri galaksiden tamamen dışarı atmaya başlayabilir, ki bu da beklentileri karşılamayacaktır: Parçacıklar, bilim adamlarının her bir galaksiyi çevrelediğine inandıkları karanlık maddenin halinden kurtulabilirler.

Şimdilik, eğer füzyon bir egoya sahipse, bilim adamları karanlıkta kalırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here